logo

(Magyar) Azt hiszed, mindent tudsz a kókuszról? Meg fogsz lepődni! 1. rész: kókusz a konyhában

Készült: Monday July 1st, 2019

Sorry, this entry is only available in Hungarian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Mindannyian tudjuk már, hogy a kókusz mennyire egészséges, ismerjük jótékony hatásait, és az is biztos, hogy jó pár kókuszból készült termék is sorakozik már konyhánk, kamránk polcain a legismertebbek közül, ami a kókuszreszelék, a kókusztej vagy a kókuszos édességek. De nézzünk most egy kicsit jobban a „doboz” fenekére! Ismerjük meg az ismert és kevésbé ismert kókuszos termékek előéletét!

 

 

Kókuszliszt

Nemrégiben indult világhódító útjára a ma már sokak által használt kókuszliszt. Friss kókuszhúsból készül, amit szárítás és zsírtalanítás után finomra őrölnek. Készítése során nem használnak kémiai eljárásokat és különféle adalékanyagokat, ezért természetes, egészséges, úgymond „mindenmentes” élelmiszer, amely megőrizi a kókuszban található tápanyagok nagy részét is. Természetes, enyhén édeskés ízének köszönhetően az ételeinkhez kevesebb cukrot kell adnunk. Itt írtunk róla többet.

 


Kókuszolaj, kókuszzsír

Szintén a kókuszdió kiszárított húsából nyerik ki az ún. koprát, amely a magot körülvevő vastag, rostos réteg, a belső felületén zsiradékban gazdag táplálószövettel. Alapanyaga sokunk nagy kedvencének, a kókuszolajnak – vagy hűvösebb helyen tárolva, megszilárdult formájának, a kókuszzsírnak. A kókuszolaj legkiemelkedőbb tulajdonsága, hogy a sertészsírral és egyéb olajokkal szemben zsírsavai csak közepes hosszúságú szénláncokat alkotnak, így nem raktározódnak, hanem energiával látják el testünket. Laurinsavat tartalmaz, ami kedvezően hat az immunrendszerre és az emésztőrendszerre egyaránt.

 

 

Ez tehát a főzéshez, sütéshez használt változata, de létezik extra szűz kókuszolaj is, ami szintén fogyasztható, de külsőleg is használható, bőrproblémák kezeléséhez is hatékonyan hozzájárulhat, illetve tápláló lehet a hajnak.

 

 

Kókuszvíz

A színtelen, ízletes folyadék, ami a kókusz belsejében található, a kókuszvíz. Hazájában a helybéliek egyszerűen megisszák, és jó hír, hogy már nálunk is kapható. Nem tévesztendő össze a kókuszitallal, amelyet a dió reszelt húsából állítanak elő préseléssel, majd a kívánt sűrűségtől függően vizet adnak hozzá, és tej helyettesítőjeként használják. Bővebben is olvasnál jótékony hatásairól? Kattints ide.

 

 

Kókuszkrém

Kiváló a tejszín helyettesítésére. Laktózérzékeny, tejfehérje-érzékeny, paleo vagy vegán konyha alapanyagaként is megállja a helyét. A kókuszkrém válogatott, minőségi kókuszdiók húsából és vízből készül, tulajdonképpen pépesítés során. Az íze aromás, finom. Ráadásul természetes és friss termékről van szó, amely a kókuszdió minden pozitív tulajdonságával rendelkezik. Bővebben ide kattintva olvashatsz róla.

 

 

Kókuszvirágcukor

A kókuszvirágcukor tradicionális ázsiai édesítőszer. A kókuszpálma virágzó rügyeiből állítják elő, a nektárjából készül, természetes eljárással. Éles késekkel sérüléseket ejtenek a virágbimbókon, majd ezeken a vágásokon át kicsorog a szirupszerű folyadék. Összegyűjtik, a víztartalmát kipárologtatják, amíg teljesen besűrűsödik és megkeményedik. Az íze karamellásabb, gazdagabb, mint a kristálycukoré, de nem kókuszízű. Az egészségünkre gyakorolt hatása pedig sokkal kedvezőbb: finomítatlan édesítőszer, bátran fogyaszthatjuk. Alacsony a glikémiás indexe, így a szervezetben lassan szívódik fel és nem emeli meg nagyon a vércukorszintet.

 

 

Mert mit is jelent a természetes eljárás? Nem mást, mint hogy az előállítás során egyetlen alapanyagot használnak fel: a kókuszpálma levelét. Nem kevernek hozzá semmilyen állagjavítót, vagy más, gyengébb minőségű pálma- vagy nádcukrot, mint ahogy tartósítószereket, színezékeket sem. A végeredmény a 100% tisztaságú, természetes kókuszcukor. Bővebben…

 

Ha egyszer Srí Lankán, Thaiföldön, Indonéziában, vagy a Fülöp-szigeteken járnánk, magunk is meggyőződhetünk róla, mert ott találjuk a legnagyobb kókuszcukor ültetvényeket. Ha mégsem, szerencsére már itthon sem kell nélkülöznünk. A Meru kókuszvirágcukor segítségével a hagyományos, fehér kristálycukortól búcsút vehetünk, és felválthatjuk egy természetesebb, egészségesebb édesítőszerrel.

 

 

Kevésbé ismert kókusztermékek

Persze a kókuszból nem csak ezeket a termékeket készítik, a világon még sokféle felhasználási módja ismert. A kókuszchips pl. egyre több család kamrájában kap helyet, a müzlis, zabkásás reggelit fogyasztók egyik kedvelt „toppingja”.

 

 

A laktózérzékenyek és vegánok körében szintén népszerű a kókuszjoghurt, akár natúr verzióban, akár gyümölcsökkel ízesítve.

 

 

Ezeken kívül még létezik kókuszecet, amit nem a kókusz húsából, hanem a kókuszpálma hajtásaiból nyernek ki. Jótékony élettani hatásai miatt egyre többen építik be a reggeli szertartásukba, hogy egy-egy kanál kókuszecetet is elfogyasszanak.

 

 

Érdemes még megemlíteni a szójaszósz helyettesítésére szolgáló kókusz aminó szószt, amely a szójaallergiások jóbarátja lehet, és mivel kicsit sós, kicsit édes az íze, sokrétűen felhasználható.

 

 

Következő blogbejegyzésünkben a kókusz nem étkezési célú felhasználásáról olvashatsz majd, érdemes visszatérned!